Moje Tonnerky
Moje panenkování se dělí na několik etap.
Nnejdříve mě v roce 2008 úplně uchvátily Tonnerky, vzápětí jsem se ale zamilovala do hracích panenek Gotz a Tonnerky byly opomíjeny, až nakonec úplně zavrženy. Od roku 2010 jsem si dala dlouhou přestávku až do roku 2018. A teď jsem se opět pustila do tvoření panenkovských oblečků.
Doma mi však zůstala jen panenka Anna Gotz, Luisa Kidz´n´Cats a čtyři Tonner-Effanbee 21", ostatní Gotz odešly k vnučkám, a tak jsem nutně potřebovala nějaké nové modelky. Firma Gotz mezi tím začala vyrábět i kloubové panenky a tak pochopitelně i takovou jsem musela mít :-D.
Moji skupinku doplnila zrzka Hannah a kloubové Charlotte, Emma a Clara.


Panenky Götz z roku 2009-10.
Hnědovlasá Sarah i zrzka Sarah bydlí u vnuček..
Anna ještě s malovanýma očima je u mě.
Anička po přeměně
Blondýnka Anna Götz vlastním jménem Anička prošla přeměnou barvy očí a rtů. Sice malinko šilhá, ale líbí se mi teď mnohem víc.
Louisa by Sonja Hartmann
Kidz´n´Cats
Domů dorazila konečně i moje posledně objevená panenka Luisa. Jméno jí zůstalo původní, je hezké a originální.
Panenka je kouzelná blondýnečka o trošku menší a subtilnější než jsou Sáry a Anna, ale většinu oblečků a botiček si mohou půjčovat. Má tmavě šedé oči, ve vlasech, které jsou na hlavičce našité na síťce, jako paruka má přizozený melír.
Ale hlavní odlišností jsou její kloubové končetiny, které se dají ohýbat v kolenou a loktech. Může se posadit na židličku , obejmout svou hračku, zakrýt si oči.

Barevné proužky

Madame Alexander 18"

Chtěla jsem našim panenkám pořídit ještě nějakou exotickou kamarádku a tak jsem hledala která panenka černoška by k nim šla do party. A jak jsem uviděla tuhle, bylo jasné, že je to Ona..

Gloria Ann a Gloria Ruth, Rikki, Carin, Murphy a Lori
Tonner-Effanbee

Panenky z nevelké serie hracích panenek Tonner vznikly po roce 2002. Jsou to následovnice v USA velmi oblíbených panenek, které firma Effanbee vyráběla ve dvacátých a třicátých letech. Po převzetí firmy Robertem Tonnerem ještě vznikla v roce 2003 - 2007 Gloria Ann a Ruth Ann. Po té následovala Lori, Carin, Murphy a Rikki, které vyrobilo Studio Roberta Tonnera exkulsivně pro F.A.O Schwarz.
Panenky byly oblečeny do krásných svátečních šatečků. Jen čtyři poslední jsou v oblečení civilnějším.
Docela obsažný přehled těchto panenek vyrobený firmou Effanbee jsem našla na stránkách Kisenhouse. Byla to jediná stránka, kdy jsem našla seznam panenek, vytvořených před rokem 2002.

Jsou to malé slečny vysoké 21 palců, což je asi 52,5 cm. Hodně mě překvapila jejich malá hlava a dlouhé a silné nohy. Na fotkách to není patrné a chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla. Ale po troše pátrání a měření jsem zjistila, že jejich proporce jsou dokonale odpovídající asi desetiletým holčičkám.
Velmi mě okouzlily a doufám, že nejsou všechny a že Effanbee ještě nějaké další vyrobí.

Lori Desing Studio Robert Tonner
Pro naše fotografování, jsem Lori převlékla, přišla ve volných krtaťasech a halence s límečkem, které jí moc neslušely. Ale v Sářiných džínách (Lori je má jako tříčtvrťáky) a nátělníčku vypadá mnohem lépe. Její jsou jen sandálky. Jméno dostala po hrdince známého seriálu, které je podobná, Brenda.

Do sbírby přibyla i druhá ze serie, Murphy. U nás doma Mara.
Zrzka se safírově zelenýma očima. Přijela v letních žlutých šatečkách s kloboučkem a přivezla sebou výbavu v podobě hromádky oblečení.


Rikki Effanbee-Tonner

Něžná blondýnečka Riki (Rozárka) je třetí ze čtveřice těchto play panenek. Oblečení laděné do levandulového tónu jí šluší k modrým očím.
Dala mi trochu zabrat. Přišla s odřeným levým okem. A tak na místo radování jsem honem přemýšlela, jak oko opravit. Nakonec jsem před výměnou očí (to bych stejně asi nezkoušela sama), zkusila přetřít oko bezbarvým lakem a povedlo se. Rikki už zase "vidí".

Doma je i poslední Tonnerka Carin. Je to půvabná tmavovlasá, tmavooká, snědá holčička se zasněným výrazem. Tvůrce ji označuje jako černošku, oblečení má cikánsky divoké, ale připomíná mi nejspíš mexičanku nebo indiánku?
Srovnání panenek Götz , Tonner a Kidz´n´Cats