Domů

Vývoj koťat od porodu do devátého týdne

Na stránce jsou pro porovnání zdokumentovány dva vrhy:
Tři modrá koťátka Rebeky (holčička a dva kluci) a čtyři koťátka Meggie (dvě modré kočičky, modrobílý kocourek a černobílá polodlouhosrstá kočička).


Kočky rodí většinou bez problémů a nepotřebují naši pomoc,
jen vyžadují mou přítomnost u porodu. Zhruba polovina koťat
se rodí napřed hlavičkou a polovina přichází na svět "pozadu".
Tak jako na prvním obrázku.

Zadní poloha Čerstvě narozené koťátko Dva dny stará kočička

V prvním týdnu života koťátka hlavně papají, spinkají a o jejich vyprazdňování se musí starat kočičí maminka. Okolo 10. dne věku se jim začínají otevírat očíčka.
Týdenní polodlouhosrstý kocourekDva týdny stará koťátka už očka mají otevřená i když zatím ještě mnoho nerozeznávají. Začínají se batolit, hlavičku už udrží zvednutou. Hlavním předmětem jejich zájmu je však stále ještě jejich maminka se zdrojem tepla a potravy.
Kočička dva týdny Dva týdny Dvoutýdenní kotě


Koťátkům jsou tři týdny. Na vratkých nožičkách se pokoušejí o první
průzkumné výpravy ke světlu ve vchodu doupěte (porodní bedny).
Začínají vnímat svět okolo sebe ušima a očima. O mámino mlíčko
probíhají boje, jeden se snaží toho druhého odstrčit všemi prostředky..

Tři týdny Boj o potravu Tři týdny

Čtyři týdny stará koťátka již vylezla z porodní bedny a začínají prozkoumávat okolní svět. Už okusila první papání z mističky, pokusy o vyprazdňování v kočičím WC jsou stále úspěšnější. Pohyby sice ještě nejsou dokonale koordinované, ale koťátka se snaží o první hry a udržování kožíšku.

Umývání Rozjímání Čtyři týdky

Pětitýdenní koťátka jsou již čilí tvorečkové se zájmem o své okolí. Rodinný život již je s konečnou platností přesunut z pelíšku ven.
Ke spánku už začínají vyhledávat vyvýšená místa. Sice ještě hodně spí, ale mnoho času už věnují i hrám a prozkoumávání ostatních částí bytu. Hezky se usmívej, fotografují Tě. Kocourek 5 týdnů Kocourek 5 týdnů
Koťátka 5 týdnů Unavení Pět týdnů

Koťátka stará šest týdnů se již batolí po celém bytě. Pomalu si osvojují zvyky svých rodičů a jsou všude, kam zrovna šlapete. Ke svým hrám si vyhledávají roztodivné hračky, např. klubíčko od pletení, boty... Spolehlivě chodí na kočičí WC, přijímají už všechny druhy potravy. Maminka kočka o ně stále ještě pečuje, ale už o ně nemá takový strach, jako dřív, ráda si odpočine daleko z jejich dosahu.

Maminka je pro koťátka stále ještě důležitá Naprostá blaženost A vytržení z blaženosti Šest týdnů
V růžové Holčička a dva kluci Šest týdnů

Sedmitýdenní koťátka jsou už rošťáci k pohledání. Celý byt je jejich. Jedí už úplně všechno, chodí ujídat i dospěláckou stravu, která se servíruje jinde, než jejich "výběrová" dětská. Koťátka váří 900 - 1000g. Jediné před čím mají respekt je půlroční koťátko Agátka, která je ráda, že konečně někoho přepere a tak toho plně využívá..

Došla voda Sedm týdnů
Venku na dříví

Koťátka ve věku osmi týdnů jsou již samostatná. Jejich růst a vývoj už není zdaleka tak překotný, jako v prvních pěti až šesti týdnech. Maminka se o ně stará již minimálně. Jednou denně je sice ochotná je nakrmit, ale snaží setuto dobu zkrátit na minimum.
Svůj revír (v našem případě celý byt) již dokonale znají a využívají k divokým honičkám a sportovním výkonům všeho druhu.

Osm týdnů

Devět týdnů stará koťátka jsou už plně samostatná a připravená na cestu do nového obydlí. Vědí jak se mají chovat, každé už má své oblíbené místečko na spaní nejčastěji v posteli u páníčků, vědí k čemu jsou záchůdky, škrabadla a šplhadla. Jejich oči už nejsou modré začínají se vybarvovat, správnou oranžovou získají asi v roce.

Kocourek 9 týdnů
Kočička 9 týdnů

Home