Moje panenkování se dělí na několik etap.
Nejdříve mě v roce 2008 úplně uchvátily Tonnerky,
vzápětí jsem se ale zamilovala do hracích panenek Götz,
protože se mi na ně moc dobře šilo.
Mají tu správnou velikost.
Ušila a upletla jsem pár oblečků a dala si několik let pauzu.
V roce 2018 jsem začala opět tvořit panenkovské oblečky,
ale doma byly jen čtyři panenky Tonner a Anna Götz z roku 2007,
a já jsem nutně potřebovala nějaké nové modelky.
Firma Götz mezi tím začala vyrábět i kloubové panenky "Happy Kidz"
a tak jsem svou sbírku panenek "trochu" doplnila.
U Götzů mají ale tolik krásných panenek, že se moje sbírka bude asi stále rozšiřovat.

Emilia Gotz Emilia Gotz Emilia přišla na svět v lednu 2019. Možná se tváří trochu namyšleně, ale je to zase jedna krásná nová tvář. Po jednotvárnosti několika minulých let, je moc dobře že se objevují nové obličejíky našich milovaných"Gotzek". Gotz Emilia

gotz Lily of London . Během léta 2018 se objevily zprávy,
že v září bude nová panenka
s úplně novou tváří. Napětí
mezi fanoušky Gotz bylo obrovské :-). Pak přišlo rozčarování z prvních oficiálních
fotek a pak zas nadšení,
když dorazila domů. Není to typická kráska,
ale rozhodně je zajímavá.
Limitovaná edice Happy KIDZ
Lily of London.

V srpnu 2018 si vnučka přála
svou panenku Gotz a tak si vybrala
Happy Kidz Lenu, blondýnku s modrýma očima.
Asi jsem jí záviděla, protože
jsem si vzápětí objednala Emily ,
také blondýnku, ale s hnědýma očima
.
Gotz Lena Gotz Emily

Už nějakou dobu jsem uvažovala o Hannah baletce afričance.
Ale stále jsem váhala, má ofinku a vlnité vlasy, to mi moc nesedí. A pak jsem najednou uviděla tuhle krásku v obchdě " My Doll Best Friend" a bylo rozhodnuto. Hned jsem objednala a měla jsem to štěstí, že se na mě jedna Mariah z limitované edice 250 kusů dostala.
Má tmavě hnedé vlasy a tmave hnědé oči.
Jen to oblečení se mi zdálo trochu divoké a tak už na první focení u nás doma zaznamenalo malou změnu.
Gotz Mariah Gotz Mariah

Gotz Hanah 2013 Hannah zrzka z roku 2013 k nám přišla v květnu 2018,
jako starší "opotřebovaná" panenka.
Původně jsem ji chtěla zozebrat
a udělat z ní šicí pannu a kopyta pro výrobu bot,
ale meměla jsem tu sílu.
A tak jsem jí přimalovala pihy a stala
se z ní členka naší panenkovské společnostl. :-)
Gotz Hanah

Hannah 2017 . Jsem okouzlená zrzkami. A tahle se oblevila úplně neplánovaně. Uviděla jsem inzerát na Bazoši a jela pro ni i když vlastně nemám moc v oblibě panenky s ofinkami. Ale je krásná, jako všechny ostatní a nelituji, že je u nás.

Úplně náhodou jsem objevila panenky D'Nenes Marieta a Celia. Jsou 36 cm vysoké a proporcemi se mi líbí vedle Gotz, jako jejich mladší sestry. Jak už je mým zvykem, jedna nestačila a pořídila jsem hned čtyři. Naštěstí je dějají jen se dvěma obličejíky , tak mi snad budou tyto čtyři stačit :-) ...... Nestačily už je jich doma o desez víc.

Gotz, Llorens Valeria Naši rodinu panenek doplnily na přelomu 2018/19 tři Llorens Valeria. 28 cm vysoké holčičky, které budou vystupovat v rolích mladčích sester našich "Gotzek". Myslela jsem, že jiné panenky než Gotz už mít nebudu, ale když přišla "batolata" Llorens, tak jsem zjistila, že potřebujeme ještě miminka. Moje představy dokonale splnila miminka Nines d'onil Golosinas Mini a Mufly Antonio Juan. Obě jsou veliká 21 cm.


Panenky Götz z roku 2009-10.
Hnědovlasá Sarah i zrzka Sarah bydlí u vnuček..
Anna z roku 2007 u mě.
Anička po přeměně
Blondýnka Anna Götz vlastním jménem Anička prošla přeměnou barvy očí a rtů. Sice malinko šilhá, ale líbí se mi teď mnohem víc.
Louisa by Sonja Hartmann
Kidz´n´Cats
Domů dorazila konečně i moje posledně objevená panenka Luisa. Jméno jí zůstalo původní, je hezké a originální.
Panenka je kouzelná blondýnečka o trošku menší a subtilnější než jsou Sáry a Anna, ale většinu oblečků a botiček si mohou půjčovat. Má tmavě šedé oči, ve vlasech, které jsou na hlavičce našité na síťce, jako paruka má přizozený melír.
Ale hlavní odlišností jsou její kloubové končetiny, které se dají ohýbat v kolenou a loktech. Může se posadit na židličku , obejmout svou hračku, zakrýt si oči.

Barevné proužky

Madame Alexander 18"

Chtěla jsem našim panenkám pořídit ještě nějakou exotickou kamarádku a tak jsem hledala která panenka černoška by k nim šla do party. A jak jsem uviděla tuhle, bylo jasné, že je to Ona..

Gloria Ann a Gloria Ruth, Rikki, Carin, Murphy a Lori
Tonner-Effanbee

Panenky z nevelké serie hracích panenek Tonner vznikly po roce 2002. Jsou to následovnice v USA velmi oblíbených panenek, které firma Effanbee vyráběla ve dvacátých a třicátých letech. Po převzetí firmy Robertem Tonnerem ještě vznikla v roce 2003 - 2007 Gloria Ann a Ruth Ann. Po té následovala Lori, Carin, Murphy a Rikki, které vyrobilo Studio Roberta Tonnera exkulsivně pro F.A.O Schwarz.
Panenky byly oblečeny do krásných svátečních šatečků. Jen čtyři poslední jsou v oblečení civilnějším.
Docela obsažný přehled těchto panenek vyrobený firmou Effanbee jsem našla na stránkách Kisenhouse. Byla to jediná stránka, kdy jsem našla seznam panenek, vytvořených před rokem 2002.

Jsou to malé slečny vysoké 21 palců, což je asi 52,5 cm. Hodně mě překvapila jejich malá hlava a dlouhé a silné nohy. Na fotkách to není patrné a chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla. Ale po troše pátrání a měření jsem zjistila, že jejich proporce jsou dokonale odpovídající asi desetiletým holčičkám.
Velmi mě okouzlily a doufám, že nejsou všechny a že Effanbee ještě nějaké další vyrobí.

Lori Desing Studio Robert Tonner
Pro naše fotografování, jsem Lori převlékla, přišla ve volných krtaťasech a halence s límečkem, které jí moc neslušely. Ale v Sářiných džínách (Lori je má jako tříčtvrťáky) a nátělníčku vypadá mnohem lépe. Její jsou jen sandálky. Jméno dostala po hrdince známého seriálu, které je podobná, Brenda.

Do sbírby přibyla i druhá ze serie, Murphy. U nás doma Mara.
Zrzka se safírově zelenýma očima. Přijela v letních žlutých šatečkách s kloboučkem a přivezla sebou výbavu v podobě hromádky oblečení.


Rikki Effanbee-Tonner

Něžná blondýnečka Riki (Rozárka) je třetí ze čtveřice těchto play panenek. Oblečení laděné do levandulového tónu jí šluší k modrým očím.
Dala mi trochu zabrat. Přišla s odřeným levým okem. A tak na místo radování jsem honem přemýšlela, jak oko opravit. Nakonec jsem před výměnou očí (to bych stejně asi nezkoušela sama), zkusila přetřít oko bezbarvým lakem a povedlo se. Rikki už zase "vidí".

Doma je i poslední Tonnerka Carin. Je to půvabná tmavovlasá, tmavooká, snědá holčička se zasněným výrazem. Tvůrce ji označuje jako černošku, oblečení má cikánsky divoké, ale připomíná mi nejspíš mexičanku nebo indiánku?
Srovnání panenek Götz , Tonner a Kidz´n´Cats