Domů

Populárně naučné knihy s kočičí tematikou

K vytvoření této stránky mě přivedly dvě věci. Jednak mě inspiroval web kočičky Adélky, který má stránku o knihách a kde mi chyběly nejoblíbenější knížky z mé domácí knihovny a potom se mi v poslední době několikrát stalo, že mi napsali návštěvníci našich stránek a domáhali se odborných rad, dokonce přímo vyžadovali doporučení na příslušnou literaturu. A protože kupuji všechny knihy o kočkách, které vidím v knihkupectví, uvítáte možná jejich seznam s mou stručnou recenzí.
Mladá čtenářská generace
Chováme kočky
Autor: Marie Říhová
Vydala: DONA v roce 1999
145 x 198 mm
Skromná brožovaná kniha, nikoli však obsahem. Je to vynikající příručka pro začínající i pokročilé chovatele koček. Na 172 stranách autorka popisuje vše, co potřebuje majitel a chovatel vědět o svých miláčcích, od pořízení kotěte přes krmení, hygienu, péči o srst povahové vlastnosti koček, anatomii a fiziologii, nemoci, chovatelské minimum, plemena a výstavy až po základy genetiky a chovatelské metody. Text je doplněn černobílými kresbami . Na 6 listech barevné přílohy na křídovém papíře jsou fotografie kočičích plemen. Nejedná se o výpravnou obrázkovou publikaci, ale o nepostrada-telného pomocníka chovatele. Tato knížka by neměla chybět ve Vaší knihovně !!! www.dona.cz
Britská kočka
Autor: Esther Verhoef-Verhallen
Vydal: Rebo Production CZ, spol.s.r.o. v roce 2003
170 x 240 mm
Tak jsme se konečně dočkali monografie našeho oblíbeného plemene. Od autorky knihy je i "Encyklopedie koček" (níže). Kniha je plná fotografií krásných britských koček. (Některé jsme bohužel už viděli v Encyklopedii). Najdete zde kapitoly: historie britských koček, standard, výběr kočky, péče, strava, nemoci a odchylky, chov, genetika, kapitoly zabývající se jednotlivými barvami, slovníček. Škoda jen, že se většina kapitol zaobírá danými tématy je povrchně a nejde do hloubky, což by jistě čtenář, kterého britské kočky zajímají uvítal. Také překlad mi místy připadá poněkud kostrbatý, zvláště v chovatelských termínech. Ale jinak si knížku určitě přečtěte. www.vltava.cz

Zvěrolékař pro kočku
Autor: MVDr. Květoslava Mahelková
Vydal: Fauna Magazín spol. s r.o. v roce 2004
163 x 230 mm
Další vynikající knížka, tím spíš nás potěší, že se jedná o dílo české autorky. Zaručeně v ní naleznete pomoc při řešení zdravotních problémů Vaší kočičky. A jako bonus navíc v ní naleznete opravdu vtipné karikatury Jana Bodečka, které Vás celou knížkou provázejí a snaží se Vás rozveselit i když máte možná starosti o zdraví svého chlupatého miláčka.
Takže se pusťte do čtení 167 stran, na kterých se nacházejí rady od péče o srst, přes krmení kočky a zařízení bytu až po přehled nemocí, porod kočky a organizaci chovu.
Doporučuji všem zodpovědným majitelům a chovatelům. Fauna.

Kočky-velká obrazová encyklopedie
Autor: Dr. Bruce Fogle
Vydal: Ottovo nakladatelství s.r.o. v roce 2003
250 x 295 mm

Výpravná, opravdu velká encyklopedie. Kromě plemen koček o kterých jste možná ani neměli tušení, že existují, popisuje i historii zdomácnění koček , příbuzné kočkovité šelmy, kočky v umění, literatuře a náboženství. Zabývá se i anatomií kočky, jejím chováním a péčí o ni. Největší část je věnována popisu 275 plemen a barevných variet koček. Popisuje i plemena, která nejsou uznána všemi organizacemi chovatelů koček. Kniha je doplněna více než 1400 barevnými fotografiemi a ilustracemi.
Encyklopedie koček-Pollard
Autor: Michael Pollard
Vydalo: Nakladtelství Slovart 2004
220 x 278 mm

Křídový papír, 384 stran, 1000 fotografií a kreseb. Pěkné počteníčko a pokoukáníčko pro všechny milovníky koček. Kniha je rozdělena do kapitol podle témat jako většina podobných publikací: "Svět koček, Stavba těla a smysly, Péče, Zdraví a chov, Historie, Výstavy, Přehled plemen, Divoké druhy koček". Odbornou revizi provedla Marie Říhová.
Knížka mě nadchla nejen svým obsahem a množstvím neokoukaných fotografií, ale i popisem malých kočkovitých šelem celého světa. Pokud nelitujete vydat větší částku, určitě si ji pořiďte.

Devatero kočičích životů
Autor: Jeffrey Moussaieff Masson
Vydalo: nakladatelství Rybka 2004
134 x 214 mm

Od tohoto aurora jste možná četli knížky"Když sloni pláčou" nebo "Psi v lásce nikdy nelžou", které u nás před několika lety vyšly a byly hitem. A stejně jako v nich i v této knize zozebírá zvířecí emoce a povahu. Nás pochopitelně potěší, že tentokrát se tento rozbor týká koček. Určitě se tu dovíme něco, co jsme až dosud netušili nebo si neuměli vysvětlit.
Kočičí našeptávač
Autor: Claire Bessant
Vydal: NAVA Tisk spol.s.r.o. 2002
155 x 238 mm

Pokud se chcete dozvědět něco o povaze koček , příčinách a souvislostech jejich chování, pak je tohle pro Vás ta správná četba. Po přečtení kapitol: Jiný svět, Kočičí řeč, Soužití s kočkou, vztahy člověka s kočkou, Kočičí povahy, Inteligence a výcvik koček, Problémy a jak se s nimi vypořádat, budete o svojí kočce vědět mnohem víc a pochopíte proč dělá to, co dělá.
Po čem kočky touží
Autor: Claire Bessant
Vydal: NAVA 2004
155 x 238 mm
Další kniha z pera autorky "Kočičího našeptávače". Opět je zde rozebírána kočičí povaha a její specifika. Naleznete tady i rady, jak si poradit s onemocněním Vaší kočky.
Určitě Vám knížka poradí, jak nejlépe vyjít s Vaším chlupatým miláčkem. V dnešní uspěchané době, kdy kočky začínají v mnoha domácnostech nahrazovat psy, tyto rady jistě uvítá mnoho majitelů kočiček.. Dovolím si citovat myšlenku z této knížky, která naprosto dokonale vyjadřuje společenství člověka a kočky:
"Kočky jsou vynikající kamarádi. Většina z nich je šťastná, když může kolem nás jen tak bloumat po bytě, ležet a spát u nás na klíně, sedět na novinách, které zrovna chceme číst, uvelebit se na klávesnici počítače a zanést do ní chlupy nebo se s námi potloukat na zahradě."

Devátý život kočky
Autor: Claire Bessant
Vydal: NAVA 2005
155 x 238 mm
Třetí kniha z edice o kočičí povaze. Dozvíme se tady, co je potřeba udělat a jak s kočkou zacházet, aby se ve zdraví a spokojenosti dožila dlouhého věku. A Vy jste si její společnost mohli vychutnávat co nejdéle. Přesvědčíte se, že i stará kočka má svou hodnotu a právo na spokojený život.


Co je s mou kočkou?
Autor: Bruce Fogle
Vydal: Euromedia Group, k.s.- Knižní klub v roce 2004
150 x 218 mm


Knížečka má podtitul domácí veterinář a tomu odpovídá i její obsah. Začátečníkům poradí , kterými projevy v chování kočky by se měli znepokojovat a které jsou naopak naprosto normální. Popisuje projevy zdravotních potíží nebo nezvyklého chování a poradí, kdy vyhledat veterináře.
 88 rad chovatelům koček
Autor: Marie Říhová
Vydalo: Aventinum v roce 1995
130 x 212 mm
Kniha je rozdělena do 88 dílčích kapitol - rad. Každá rada má svou dvoustranu a je doplněna minimálně jednou fotografií a barevnými ilustracemi J.Poláka. Knihu lektoroval René Bílek, další odborník na chov koček u nás. Kvalitní papír,dokonalé fotky, velmi realistické kresby, pevná vazba.
Dokonalá kniha pro začátečníky v chovu a držení koček, autorka se srozumitelnou řečí dotýká i problematiky genetiky koček.Opravdu natolik srozumitelně že se do tajů dědičnosti zahloubá i naprostý laik.

Kompletní průvodce
Autor: Paddy Cutts
Vydal: Nakladatelství Svojtka &Co
168 x 220 mm
Toto je knížka, kterou jsem objevila v knihkupectví v říjnu 2002, v tomto roce je také u nás vydána.
Patří do kategorie příruček začínajících chovatelů a majitelů koček. Sám vydavatel ji charakterizuje jako : "Vyčerpávající manuál pro všechny majitele koček, zaměřený na volbu kočky, její krmení a rozmnožování." A to také splňuje. Brožura má 128 stran vytištěných na kvalitním papíře a proto i více než 200 velmi pěkných fotografií má náležitou kvalitu.


Encyklopedie koček
Autor: Esther J.J.Verhoff-Verhallenová, překlad Petra Martínková
Vydalo: REBO productions, 1997 - nyní je v prodeji již několikáté vydání, které má jinou obálku
169 x 240 mm
Kniha obsahuje velmi podrobný a přesný popis všech uznaných a většiny neuznaných plemen koček. Křídový papír, mnoho fotografického materiálu ke každému plemeni. Výpravná ale velice poučná kniha, pro zájemce o kočičí plemena. U každého plemene je popsán původ a vznik, případně i kdo je vyšlechtil, charakter, péče, vnější znaky, zvláštnosti.
Kniha na svých 239 stranách popisuje opravdu snad všechna plemena koček o kterých jsme kdy slyšeli i neslyšeli. Jednotlivé kapitoly jsou doplněny velmi pěknými fotografiemi typových jedinců plemene o kterém pojednávají . Doporučuji každému, kdo chce vědět o kočičích rasách opravdu vše.

Velká kniha o kočkách

Autor: David Taylor, překlad David Dobrouka
Vadal: Gemini v roce 1994 , druhé vydání
236 x 286 mm

Větší část této velké knihy britského veterináře a spisovatele tvoří popisy jednotlivých plemen koček. Co stránka, to jedno plemeno s popisy jednotlivých částí těla a vysvětlivkami ke standardu. Druhá část se zabývá péčí a krmením , chovem, rozmnožováním a odchovem koťat. Vše je popsáno a dokumentováno dostatkem fotografií. Kniha je určena především široké kočičářské veřejnosti. O její oblibě svědčí i její třetí vydání, které je nyní na pultech knihkupectví, kde se kniha drží již od počátku 90. let.
Poznej svou kočku

Autor: Dr.Bruce Fogle, přeložila Helena Kholová
Vydalo: Ottovo nakl. v roce 1999
220 x 284 mm

Výpravná publikace na křídovém papíře, která se zabývá vztahy mezi člověkem a kočkou, vztahy mezi kočkami, rodinným životem koček, vývojem koťat a domestikací koček. Každá kapitola má svou dvousranu vybavenou množstvím barevných fotografií k danému tématu.
Čtenář zde nenajde kapitoly týkající se plemen koček.

Kočka, kniha otázek a odpovědí

Autor: Bredley Viner, přeložil Jaromír Skřivánek
Vydal: Perfekt v roce 1999
220 x 287 mm

Další z výpravných "obrázkových" knih, pojednávajících především o soužití člověka s kočkou. Poměrně značná část knihy je věnována nemocem a jejich prevenci. Autor se věnuje i chování koček, porodu a rozmnožování a jedna kapitola je o výstavách koček. Ani v této knize nenajdete popisy plemen koček.
Celá kniha je psána formou otázek a odpovědí. Doplněná spoustou fotografifí a přehlednou tabulkou "Kde nalézt řešení" v úvodu knihy. Je vhodná pro začínající i pokročilé chovatele a majitele koček.

Kočičí desatero

Autor: Helga Hofmann a Monika Wegler, přeložila Helena Mallotová
Vydal: Knižní klub a Balios v roce 1997
214 x 287 mm

Třetí z výpravných obrázkových knih, zabývajících se soužitím s kočkami. Kniha začíná kapitolou náboženství a umění, pokračuje původ a druh, kočka a člověk, porod a odchov, hra a učení, lov a kořist, potrava a pití, čistota, spánek, milostý život, porozumění a nepochopení, doma a venku a končí stáří a nemoc.Kniha je opět zaplněná množstvím krásných barevných fotografií fotografky Moniky Weglerové. Z posledních tří jmenovaných "obrázkových" knih se mně osobně tato líbí nejvíc.
Vaše kočka a koťátko

Autor: David Alderton, překlad Lenka Ničková
Vydal: Slovart v roce 1992
120x 220 mm

Malá knížečka v pevné vazbě je určena předevním začínajícím chovatelům a majitelům. Poradí Vám jak si vybrat kočku, jak o ni pečovat, jak se postarat o krytí a o vrh koťátek.
Péče o kotě

Autor: James DeBitetto, překlad Jan Zeman
Vydala: Pragma v roce 2000
146 x 208 mm

Brožovaná knížka jejíž obsah se skládá především z popisů možných chorob koček a z rad jak těmto chorobám předcházet a jak je rozpoznat a léčit. Knížka Vám poradí, jak kočce podávat léky a od koho a jaké kotě si vybrat. Zdravotní rady zde jistě nalezne i zkušený chovatel.
Kočky

Autor: Marie Říhová, René Bílek
Vydal: Orbis Pictus v roce 1992
215 x 320 mm

Jedna z prvních knih českých autorů vydaná u nás na počátku 90. let. Trochu možná zanikla v záplavě obrazových publikací, které u nás v té době v překladu vycházely. Ale myslím, že to této knížce nic neubírá na její hodnotě. Jedná se o atlas plemen koček, doplněný kapitolami a chovu, anatomii a fyziologii koček. Nezapomíná ani na základní péči o kočku, krmení a péči o starou a nemocnou kočku.
Kočky, praktický rádce

Autor: John a Caroline Bowerovi, překlad Hana Loupová
Vadal: Columbus v roce 2001
172 x 246 mm

Pevná vazba, křídový papír a obsah knihy je uveden již v jejím názvu. Jedná se skutečně o praktického rádce chovatele. Knihu si jistě s chutí přečte začátečník i pokročilý chovatel. Dalším kladem je to, že je stále ještě na putech, nemusíte ji hledat v knihovnách. Je rozdělena do několika kapitol: Péče o kočku, Chování koček, Péče o zdraví a Plemena koček.
Kočky

Autor: Angela Rixonová, přeložil Michael Folet
Vydal: Svojtka§Co v roce 1998
257 x 361 mm

Ráda bych Vám představila ještě jednu knihu, která sice nepatří mezi populárně naučnou literaturu, ale měl by si ji určitě prohlédnout každý milovník koček. Je to kniha, kterou bychom zařadili mezi typické fotografické publikace. Nedozvíme se tu nic převratného o kočkách, co bychom už nevěděli, ale za to si prohlédneme na 120 fotografií koček v různých prostředích. Koček vesnických, toulavých, městských i těch ušlěchtilých. Uvidíte kočky při lovu, odpočinku, ve stáji, na louce, na pláži ...
Knihu sestavila vynikajíci fotografka zvířat z prací převážně svých i z fotek svých kolegů fotografů. Každé z těchto děl by mohlo být obrazem ve Vašem pokoji.

Kočky, kocouři a koťata
Podařilo se mi založit přebal knížky,
toto je foto titulní stránky.
Autor: Albert Pintera
Vydala: Práce 1989
130 x204 mm
Nedávno jsem v několika knihkupectvích zahlédla na pultech tuto knížku. Je sice staršího data, ale určitě se Vám zde podaří najít poznatky, které v jiných knihách nenaleznete. Je samozřejmě nutné počítat při jejím čtení s tím, že v době, kdy byla vydána se nám nikomu ani nesnilo o nějakém granulovaném krmivu, konzervách pro kočky, šplhadlech, která se dala běžně koupit (ta jsme si vyráběli s větším nebo menším úspěchem sami) přepravkách z umělé hmoty, hormonálních tabletkách.
Samozřejmě, že mnoho věcí je už jinak např. seznam plemen a jejich označení se již změnilo.


Kočky to vědí líp

Autor: František PON. ( Jitka Baliharová, Oldřich Přibík)
Vydalo: Nakladatelství Lidové noviny v roce 2001
120 x 173 m

A na konec, až už budete unaveni vším tím vědeckým bádáním o tom, co Vaší kočičce nejlépe prospívá si přečtěte tuhle malou knížečku. Při její četbě budete mít stále pocit, že vlastně čtete o svých kočkách. Styl lehké ironie Vás určitě rozesměje a zlepší Vám náladu. Knížka je doplněna kouzelnými obrázky autorů, na kterých nechybějí kočky. Dozvíte se mimo jiné i to, jak jejich obrazy vznikají.

Home