![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Omlouvám se, stránka je zatím ve výstavbě Křížková výšivka je jedna z nejjednodušších vyšívacích technik. Dají se jí ozdobit rozličné předměty do domácnosti ručníky, ubrusy, ale i části oblečení . Nejčastěji je ale dnes využívána pro vyšívání obrázků od maličkých motivků až po veledíla různých velikostí.
Potřebujete látku se čtvercovou strukturou, například Aidu, Panamu, Kanavu, Stramín. Papírovou předlohu, jehlu s tupou špičkou a bavlnky.
Předloha: Není složité ji získat.. Předlohy vycházejí v několika specializovaných časopisech "Malování jehlou" , "Katarínka"," Rozárka", "Nápady a rady". V různých internetovývh obchodech s potřebami pro vyšívačky koupíte papírové předlohy, případně celé sady. které obsahují i látku a bavlnky. pokud, chcete něco opravdu originálního, můžete si nechat udělat předlohu z vlastní fotky, nebo oblíbeného obrázku. Podle mých zkušeností je menší sada pro začátečníka vhodnější než samotná předloha, ke které musíte shánět jednotlivé bavlnky a látku. V sadě je vše pohromadě, bavlnek je tolik, kolik potřebujete, látka má správný rozměr a sada obsahuje i základní návod na vyšívání.
Látka: Pro křížkové vyšívání musí mít čtvercovou osnovu, kolik nitek je na šířku, tolik jich musí být i na výšku. Je to nutné především u obrázků, aby nedošlo k jejich zkreslení. Já vyšívám většinou na Aidu, je tvrtší a pevnější než česká Kanava, ale záleží na tom, co komu vyhovuje. Látky se vyrábějí v různých hustotách. Například Aida 14, 16,18. Aida 14 je poměrně řídká, dobře se na ni vyšívá, na 1 palec (2,5 cm) se vejde 14 křížků. Můžete použít větší jehlu, která se i lépe drží a vyšívá se na ni zpravidla dvěmi až čtyřmi nitkami mulinky.
Bavlnky:
Křížky můžeme vyšívat prakticky jakoukoliv bavlnkou, vlnou, mulinkou.. Nejčastěji se ale vyšívá mulinkami. Je to příze složená ze šesti vláken, která se dají oddělit a pak se pracuje jen s dvěma, třemi, čtyřmi, šesti i jedním. Podle toto jak si tvůrce předlohy stanoví.
Každá předloha obsahuje rozpis barev a značky použitých bavlnek. Nejčastěji jsou v předlohách předepsané barvy mulinek DMC nebo Anchor, často obě alternativy.
Jehly: Křížky se nejlépe vyšívají tupou jehlou. S ní se nejlépe trefíme do dírky v tkanině. Jehlu s ostrou špičkou používáme při obšívání a nebo šití speciálních doplňujících stehů. Půlkřížky, čtvrtkřížky, francouzské uzlíky a podobně. Velikost jehly volíme podle hustoty látky a také aby se nám dobře držela. Stojan: Není to nezbytnost. Ale rozhodně Vám práci na výšivce velmi zpříjemní. Ostatní: Práci si můžete usnadnit dalšími pomůckami a udělátky. Například různými organizátory jehel a návleků, lupou, lampičkami, ale na to všechno přijdete postupem času a zjistíte sami, co Vám nejlépe vyhovuje. Bez čeho se jedna vyšívačka nemůže obejít, tak druhá ani netuší, že existuje. :-)) |
Postup: Každá vyšívačka ná svůj osvědčený zbůsob, jak postupovat. Někdo vyšívá křížek po křížku, někdo vyšije řadu polovičních stehů a potom při cestě zpátky každý křížek dokončí. Je jedno jestli vyšíváte ve sloupečcích nebo řádcích. Podstatné je, že všechny křížky musí být vyšité stejným směrem.. |
Zrovna tak je jedno, jestli začneme dílko vyšívat od prostředka, nahoře nebo dole, vlevo nebo zprava. Důležité je označit si střed výšivky, napočítat si a označit síť po deseti křížcích. Hodně to pomůže, hlavně při vyšívání rozměrných děl. Mřížka se může namalovat vypratelným fixem, nebo nastehovat stehovací nití. Obyčejná tužka jde velmi těžko odstranit a krejčovská křída se smaže sama dřív, než by se hodilo.
|