Omlouvám se, stránka je zatím ve výstavbě

Křížková výšivka je jedna z nejjednodušších vyšívacích technik. Dají se jí ozdobit rozličné předměty do domácnosti ručníky, ubrusy, ale i části oblečení . Nejčastěji je ale dnes využívána pro vyšívání obrázků od maličkých motivků až po veledíla různých velikostí.
Potřebujete látku se čtvercovou strukturou, například Aidu, Panamu, Kanavu, Stramín. Papírovou předlohu, jehlu s tupou špičkou a bavlnky.

Předloha:    Není složité ji získat.. Předlohy vycházejí v několika specializovaných časopisech "Malování jehlou" , "Katarínka"," Rozárka", "Nápady a rady". V různých internetovývh obchodech s potřebami pro vyšívačky koupíte papírové předlohy, případně celé sady. které obsahují i látku a bavlnky. pokud, chcete něco opravdu originálního, můžete si nechat udělat předlohu z vlastní fotky, nebo oblíbeného obrázku. Podle mých zkušeností je menší sada pro začátečníka vhodnější než samotná předloha, ke které musíte shánět jednotlivé bavlnky a látku. V sadě je vše pohromadě, bavlnek je tolik, kolik potřebujete, látka má správný rozměr a sada obsahuje i základní návod na vyšívání.
Látka:  Pro křížkové vyšívání musí mít čtvercovou osnovu, kolik nitek je na šířku, tolik jich musí být i na výšku. Je to nutné především u obrázků, aby nedošlo k jejich zkreslení. Já vyšívám většinou na Aidu, je tvrtší a pevnější než česká Kanava, ale záleží na tom, co komu vyhovuje. Látky se vyrábějí v různých hustotách. Například Aida 14, 16,18. Aida 14 je poměrně řídká, dobře se na ni vyšívá, na 1 palec (2,5 cm) se vejde 14 křížků. Můžete použít větší jehlu, která se i lépe drží a vyšívá se na ni zpravidla dvěmi až čtyřmi nitkami mulinky.
Bavlnky:  Křížky můžeme vyšívat prakticky jakoukoliv bavlnkou, vlnou, mulinkou.. Nejčastěji se ale vyšívá mulinkami. Je to příze složená ze šesti vláken, která se dají oddělit a pak se pracuje jen s dvěma, třemi, čtyřmi, šesti i jedním. Podle toto jak si tvůrce předlohy stanoví. Každá předloha obsahuje rozpis barev a značky použitých bavlnek. Nejčastěji jsou v předlohách předepsané barvy mulinek DMC nebo Anchor, často obě alternativy.
Jehly: Křížky se nejlépe vyšívají tupou jehlou. S ní se nejlépe trefíme do dírky v tkanině. Jehlu s ostrou špičkou používáme při obšívání a nebo šití speciálních doplňujících stehů. Půlkřížky, čtvrtkřížky, francouzské uzlíky a podobně. Velikost jehly volíme podle hustoty látky a také aby se nám dobře držela.
Stojan: Není to nezbytnost. Ale rozhodně Vám práci na výšivce velmi zpříjemní.
Ostatní: Práci si můžete usnadnit dalšími pomůckami a udělátky. Například různými organizátory jehel a návleků, lupou, lampičkami, ale na to všechno přijdete postupem času a zjistíte sami, co Vám nejlépe vyhovuje. Bez čeho se jedna vyšívačka nemůže obejít, tak druhá ani netuší, že existuje. :-))
Postup: Každá vyšívačka ná svůj osvědčený zbůsob, jak postupovat. Někdo vyšívá křížek po křížku, někdo vyšije řadu polovičních stehů a potom při cestě zpátky každý křížek dokončí. Je jedno jestli vyšíváte ve sloupečcích nebo řádcích. Podstatné je, že všechny křížky musí být vyšité stejným směrem..
Zrovna tak je jedno, jestli začneme dílko vyšívat od prostředka, nahoře nebo dole, vlevo nebo zprava. Důležité je označit si střed výšivky, napočítat si a označit síť po deseti křížcích. Hodně to pomůže, hlavně při vyšívání rozměrných děl. Mřížka se může namalovat vypratelným fixem, nebo nastehovat stehovací nití. Obyčejná tužka jde velmi těžko odstranit a krejčovská křída se smaže sama dřív, než by se hodilo.