Domů
Ráda bych Vám na této stránce představila plemeno britských koček. Jistě se Vám, tak jako mně líbí jejich kulatý medvídkovitý vzhled a možná znáte i jejich milou nekonfliktní povahu.
V dnešní uspěchané době se kočka stává mnohdy vhodnějším společníkem člověka než dříve častěji chovaný pes. Nemusí se venčit a její nároky na společnost člověka nejsou tak vysoké jako u psa.
Zasněná - modrá Rebeka
Standard britské kočky:
Původ - Britské kočky jako plemeno vznikly kolem roku 1900 ve Velké Británii. Domácí krátkosrsté kočky zde chovatelé křížily s tehdejšími předchůdci perských koček. Zpočátku bylo plemeno chováno pouze v barvě modré.
Zatím se chovatelé v Evropě také pokoušeli o vyšlechtění krátkosrsté mohutné kočky, ale tady se kočka v podstatě stejného vzhledu jmenovala evropská krátkosrstá.K tomuto šlěchtění používali také angorské kočky a předchůdce dnešních peršanek Aby byl kolem tohoto plemene ještě větší zmatek, chovatelé ve Skandinávii chovali také evropské krátkosrsté kočky, které ale odpovídali úplně jinému standardu než kočky evopské např. v Německu nebo Nizozemí. Nakonec přece jen došlo k uspořádání tohoto chaosu a evropskými kočkami se od 1.1.1982 nazývají kočky, které odpovídají evropským kočkám ze Skandinávie a mohutnější podsaditější kočky z pevniny byly zařazeny do plemene britských koček.
 modrá Phoebe( m:Hermína, o: Theodor)
Ještě i dnes se občas používají perské kočky v chovu britských koček pro udržení typu. Těmto křížením také britské kočky vděčí za mnoho nových barev, ve kterých se nyní chovají. Nedávno byly uznány i britské kočky s odznaky (tzn. kočky ve stejném vybarvení jako siamky). Není výjimkou se dnes setkat na výstavě s britkou v barvě lilové, čokoládové, činčila, mramorované nebo stříbřité. A podle znalců se můžeme těšit na další barvy.
Povaha - Kočky tohoto plemene jsou známy svou vyrovnanou a příjemnou povahou. Jsou snášenlivé, přátelské a mají velkou schopnost se přizpůsobit. Dospělé kočky jsou méně aktivní a nedávají svou přítomnostu v bytě tolik najevo, jako malé kotě. Není v jejich povaze se dožadovat pozornosti. Protože jsou velmi dobromyslné, vychází většina z nich i s dětmi. Předpokladem ovšem je dobrá socializace kotěte, to znamená, že od malička musí vyrůstat ve středu rodiny ve společnosti lidí.
Nelly - čtyři roky
Tělo - od obyčejných krátkosrstých domácích koček se odlišuje kvalitou srsti a stavbou těla, které je mohutné dobře osvalené, s širokým hrudníkem a krátkými osvalenými zády. Britka má být středně velká až velká, nohy jsou poměrně krátké s mohutnými tlapkami, Silný ocas je krátký až středně dlouhý s kulatou špičkou. Celkově musí působit podsaditě.
Hlava - vypadá velmi masivně, je kulatá s plnými tvářemi a širokou lebkou.
Krk je krátký, svalnatý. Malé uši, zakulacené. Oči velké, kulaté, mohou mít různé barvy v závislosti na barvě srsti. široký nos je krátký a rovný. Brada je mohutná a dobře vyvinutá. Dospělí kocouři mají masivnější hlavu a tzv. "kocouří tváře".
Srst - Hustá, silná, pružná, mírně odstávající.
Barvy - Britské kočby se mohou vyskytovat v mnoha barvách nejznámější je asi modrá, ale známe i černou, bílou, krémovou, modrokrémovou, želvovinovou, lilovou, čokoládovou, kočky bikolor a trikolor, se stříbřitostí a s tabby kresbou.

Blíže Vás seznámím s popisem barev, které se u našich odchovaných koťátek mohou vyskytnout a ostatních plných barev tzv. solid nebo také self colour
Černá BRI n - ideální je, pokud je tato barva sytá tmavá havraní čerň až ke kořínkům chlupů. Bez rezavého nebo našedlého nádechu. U koťat se toleruje šedá podsada nebo černá barva nemusí být stejnoměrná, v dospělosti se tyto nedostatky většinou vybarví..
Tuto barvu si můžete prohlédnout na fotografiích černých koček.
Modrá BRI a - je asi nejznámější a nejpopulárnější barvou u britských koček. Chovatelé jí sice od nepaměti říkají modrá, ale laik ji vidí jako šedou. Nežádoucí je tmavý odstín, ceněna je světlá holubí šeď. Nos a polštářky prstů jsou šedé.
S modrou barvou se můžete seznámit na stránkách Theodora, Rebeky nebo Esterky, Elisabeth a Judity.
Čokoládová BRI b - žádoucí je čokoládově hnědý odstín beze stop rezavé a zašedlé. Nos i polštářky prstů jsou tmavě hnědé. Tuto barvu však koťátka narozená u nás mít nemohou.
Lilová BRI c - spolu s hnědou je to u britských koček nová barva. Žádoucí je světlý odstín hnědobéžové barvy. Nos je v odstínu světle hnědé s narůžovělým nádechem.
V této barvě je náš kocour Samuel.
Bílá BRI w - požaduje se čistě bílá barva bez nažloutlého nádechu. Koťata se rodí s barevnou skvrnou na hlavičce, která do dospělosti zmizí. Podle barvy těchto skvrn můžeme odhadnout, kterou barvu, kromě bílé bude kočka předávat svým potomkům.
Tato barva se ještě dále dělí na skupiny podle barvy očí: obě oči mohou být oranžové (BRI w 62), nebo obě modré (BRI w 61) nebo jedno oko modré a druhé oranžové (BRI w 63).
Kočičku této barvy si můžete prohlédnou na stránce Nellinky.
Červená BRI d - vyžaduje se sytý oranžový až mahagonový odstín. Tato barva je chovatelsky náročná. Problém je v tom, že u této barvy je velmi nesnadné odchovat jedince, který by neměl v srsti více či méně patrné mramorování nebo tečkování. Dědičnost červené barvy je vázána na pohlaví. Červená koťátka se u nás nerodí, ale prohlédnout si je můžete na stránce červených a krémových koček.
Krémová BRI e - žádoucí je pastelový krémový tón a probarvení chlupu až ke kůži. I Tato barva je dědičná v závislosti na pohlaví a jsou stejné komplikace se znatelnou kresbou, jako u červených koček. Podrobnosti najdete na jejich stránce.
Želvovinová (nebo také tortie) - je to barva, která se také počítá do skupiny plných barev. I přes to, že ji tvoří melír (promíchání) černých a červených skvrn. Tato barva se stejně jako červená dědí v závislosti na pohlaví a mohou ji mít jen kočky, ne kocouři. Kromě černě želvovinové BRI f, známe i modře želvovinovou BRI g, čokoládově želvovinovou BRI h a lilově želvovinovou BRI j. U všech barev platí, že ji mohou mít jen kočky a vždy musí být co nejjemněji promelírovaná, nejsou žádoucí velké červené nebo krémové plochy. Černá a čokoládová je promíchaná s červenou, modrá a lilová s krémovou barvou. Tuto barvu si můžete prohlédnout na stránce Amandy.
U nás se mohou narodit jen kočičky v modře nebo lilově želvovinové barvě.
Oči musí být u těchto barev britských koček vždy měděné nebo oranžové, beze stopy zelené.
Nejsou povoleny bílé skvrnky ani promísení srsti jednotlivými bílými chlupy.
Dvoubarevné britské kočky jsou velmi atraktivním zbarvením. Podle poměru bílé a druhé barvy rozlišujeme několik typů dvoubarevných koček. Bikolor 03 - požaduje se minimálně polovina a maximálně dvě třetiny plné barvy. Ideální je pokud je rozložení barev pravidelné a vyvážené na levé i pravé polovině těla. Ale tomuto ideálu odpovídá jen velmi málo koček. Dále známe vybarvení harlekýn 02, kdy je barevná minimálně pětina a maximálně polovina těla a van 01, kde je barva soustředěna jen na hlavě a ocase a je povoleno několik malých skvrn na těle. U všech dvoubarevných koček platí, že barevné a bílé plochy musí být jasně ohraničeny a odděleny od sebe. Dvoubarevné kočky se mohou vyskytovat ve všech shora uvedených barvách, barva oka musí měděná nebo oranžová. Dvoubarevná koťátka narozená u nás mohou být jen černobílá, modrobílá, lilovobílá nebo krémovobílí kocourci. Bikolor, harlekýn i van.
Na dvoubarevnou kočičku se můžete podívat na stránce Meggie, Agáty nebo Debbie.
Tříbarevné britské kočky, jsou vlastně želvovinové kočky s bílou skvrnitostí. Na rozdíl od želvovinových koček bez bílé, je tato varieta charakteristická tím, že černá a červená nejsou promelírované ale tvoří větší ohraničené skvrny. Jinak poměr bílé a barevné je rozlišen stejně jako z dvoubarevných 01, 02, 03. Označení modře želvovinové kočky s bílou , potom vypadá: BRI b 03. A zase platí, že dědičnost této barvy je vázána na pohlaví a rodí se jen kočičky. Barva nosu a polštářků prstů u dvoubarevných a tříbarevných koček závisí na tom, zda by na tomto místě byla bílá nebo barevná skvrna. Pak je nos růžový u bílé, nebo barevný podle příslušné barvy. U nás se mohou narodit jen kočičky modře želvovinové a lilově želvovinové s bílou.
Foto této barvy najdete na stránce Hannelky nebo červených koček.

V popisu barev ani v následné tabulce není popsána barva skořicová a plavá, které na pohled vypadájí jako červená a krémová, ale nedědí se v závislosti na pohlaví kočky. Vzhledem k tomu, že jsou u britských koček zatím velmi málo známé, nepovažuji za nutné se o nich více rozepisovat.

Možné barvy narozených koťat ve vrzích koček plných barev .

Barva rodičů
černá modrá čokoládová lilová
černá modrá, černá,
čokoládová, lilová
černá, modrá
čokoládová, lilová
černá, modrá
čokoládová, lilová
černá, modrá
čokoládová, lilová
modrá černá, modrá
čokoládová, lilová
modrá, lilová černá, modrá
čokoládová, lilová
modrá, lilová
čokoládová černá, modrá
čokoládová, lilová
černá, modrá
čokoládová, lilová
čokoládová, lilová čokoládová, lilová
lilová černá, modrá
čokoládová, lilová
modrá, lilová čokoládová, lilová lilová
Samozřejmě, že při plánování barev koťátek je potřeba vzít v úvahu i genetické založení rodičů, ne každá černá kočka má vlohu pro čokoládovou, modrou nebo lila barvu. Tuto vlohu může mít jen kočka, která ji zdědila po svých předcích a pak ji zase může předat svým potomkům.

Přehled dědičnosti červeného a želvovinového zbarvení.

Matka x otec = možné barvy u narozených koťat.
X =
X =
X =
X =
Barva červená případně krémová
Barva černá případně modrá (čokoládová i lilová)
Barva želvovinová ( černě, modrě, čokoládově i lilově želvovinová)
Naše kočky - v současné době u nás bydlí osm dospělých koček a jeden kocour . Všechny kočky i odchovávaná koťata mají k dispozici celý byt. Neznají klece ani voliéry. Koťata vyrůstají uprostřed rodiny s lidmi a jsou na ně od mala zvyklá. Naše kočičky si můžete prohlédnout na jejich osobních stránkách. Rádi Vás uvítáme i u nás doma na nezávazné návštěvě, po předchozí domluvě.
Černé britské kočky
Červené britské kočky.
Polodlouhosrsté britské kočky.
Minda, modrokrémová, 5 měsíců

Anatomie kočky
1 tělo
2 slabina
3 hřbet
4 kořen ocasu
5 ocas
6 špička ocasu
7 hýždě
8 stehno
9 pata
10 zadní noha
11 břicho
12 prsty
13 přední tlapka
14 přední noha
15 loket
16 hruď
17 hrdlo
18 brada
19 pysky
20 nos
Anatomie kočky
21 nosní hřbet, 22 čelo, 23 stop, 24 ucho, 25 krk, 26 temeno, 27 oko, 28 hřbet