Domů

Čertík? Home


Doporučená literatura

Seznam populárně naučné literatury o kočkách

Fámy o britských kočkách.

Dotaz:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na otázku - britská kočka. Chtěla bych si pořídit britskou kočku, ale jeden člen z rodiny má alergii na obyčejné domácí kočky. Je možné že na britské kočky by alergii neměl? Nebo má člověk alergii na kočky pouze v období línání? slyšela jsem totiž že britské kočky línají pouze jednou za život a to v období deseti měsíců. Je to pravda? Jsou britské kočky problémové? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, plemeno Britské kočky se mi velice líbí. Chtěla bych si pořídit kotě. Slyšela jsem, že je možné chovat v domácnosti, kde je člověk alergik. Žádám vás o alespoň krátkou informaci, pokud je to tak, anebo kotě nemám raději shánět. Mockrát děkuji snad za kladnou odpověď

Chtěla bych vědět, jestli se může britka i s ohledem na srst pohybovat na zahrádce, abychom neměli jen nádhernou chlupatou kouli, která se celý den válí na pohovce. Dokáže třeba i ulovit myšku nebo hrát si s nějakým balonkem? Vylezla by na strom? Vyhovovalo by mi na ní, že by se snad netoulala, ale zase bych nechtěla úplného lenocha, o kterém ani nevím, jestli to je živý tvor.

Vážně uvažujeme o pořízení britské kočky, ale doslechli jsme se, že přesto, ze jsou krátkosrsté pouští hodně chlupy.

Odpovědi:
Britské kočky se stávají módním a vyhledávaným plemenem. Celý ten dnešní uspěchaný způsob života lidí tomuto trendu jen přihrává. Kočky tak začínají pomalu vytlačovat psy z jejich pozice nejlepšího přítele člověka. Nevyžadují venčení a to je asi ten hlavní důvod, proč si mnoho lidí pořizuje kočku místo psa. A britské kočky mají tu velikou výhodu, že ještě k tomu vyžadují i minimální starost o srst. Stačí je semo tamo projet hřebínkem a je hotovo.
A jedno s druhým okolo nich začíná vytvářet jakési mystérium dokonalosti. Stále víc lidí se mě dotazuje, zda jsou britky opravdu tak klidné, zda je pravdou, že vůbec neničí nábytek, zda nevyžadují volný výběh…… A teď jsem dokonce dostala v krátké době po sobě dva dotazy na téma: „Britská kočka nezpůsobuje alergii“.
Ráda bych Vám tedy sdělila, že jsou opravdu všechno fámy, nevím jak vznikly, asi jako všechny drby. Určitě existují britské kočky, které celý den prospí na gauči, jsou určitě i takové, které nikdy nedráply jinam než do škrabadla. Je možné, že nějaký alergik si pořídil kočku, náhodou britskou a náhodou zrovna její srst mu nezpůsobila alergii. Ale i když jsou britské kočky mým oblíbeným plemenem, tak musím po pravdě říci, že takové zázračné případy se mohou vyskytnou u jakýchkoliv jiných plemen i u obyčejných micek.
No ale docela vážně . Britská kočka je prostě kočka. Je chlupatá, má čtyři tlapky, osmnáct drápků, 30 zubů, umí mňoukat a příst. Prostě dělá to, co ostatní kočky. Hlavní rozdíl mezi kočkami je především v jejich exteriéru, tedy vzhledu. Povahové rozdíly mezi jednotlivými plemeny nejsou zase až tak veliké. Všeobecně by se dalo říci, že čím je kočky kulatější, čím má kratší nosík, tak tím je klidnější. Britské jsou zhruba uprostřed . Jsou poměrně klidné, vyrovnané, nejsou úplné kliďasky, ale také nejsou žádná třeštidla. Jsou inteligentní, jako ostatně všechny kočky, většinou se nehoupou na záclonách, protože přijdou na to, že by je neunesly. Když mají škrabadlo, používají ho zpravidla raději než nábytek.
Každá britská kočka je více méně chlupatá a každá srst v různých ročních cyklech líná. Většinou dvakrát ročně, u kočky chované v bytě to není tak výrazné, jako u venkovních koček, ale musíme počítat, že nějaký ten chlup vypadává celoročně. Pravidelnou péčí, česáním a kartáčováním se uvolněná srst dostane z kožíšku ven a těch chlupů potom není po bytě tolik, ale občas stejně nějaký objevíte. Třeba v polévce nebo na černém saku. Vyčesání je také dobré pro kočku, která potom o to méně chlupů spolyká při umývání a potom o to méně zvrací.
Britka může chodit ven. Umí vylézt na strom, Zajímá ji vše, co se venku pohybuje, hmyz, ptáci i hlodavci. Pokud má tu možnost umí i ulovit myš. Kočka vychovaná v bytě sice většinou neví, co s ní, ale rozhodně ji umí chytit. Srst pobytem venku nijak netrpí. Srst je sice hebká, ale krátká a případné venkovní nečistoty se z ní dají normálně vyčesat. Jinou otázkou ovšem je, zda je možné ji do venkovního světa plného aut, psů a lidí vypustit.
Další fámou je vliv na alergiky. I v tomto případě se britky „chovají“ jako každá jiná kočka. Pokud je někdo na kočky alergický, bude i na britské kočky. Jednou k nám přišli vybírat koťátko mladí manželé. Sedělo se povídalo a pán stále více kašlal, smrkal a pak začal slzet. Vzhledem k tomu, že nebyl nastydlý a jeho stav se zhoršoval úměrně tomu, jak dlouho u nás pobýval, bylo jasné, že je alergický. Zajímavé bylo, že do té doby se to nikdy neprojevilo a mohl i navštěvovat domácnosti s kočkou a s tou si i hrát. Ale koncentrace našich deseti koček udělala své. Takže místo aby si odvezli koťátko, jeli na testy a alergie se skutečně prokázala. Ve skutečnosti vědci objevili, že alergii nezpůsobuje srst sama o sobě ale látky obsažené ve slinách koček, které na srsti ulpívají při tom jak se kočky myjí.
Takže přistupujte prosím k pořízení kočičky zodpovědně. Ať už to bude britka, nebo jiné plemeno nebo obyčejná micka, každá potřebuje Vaši pozornost a péči a každé plemeno je kočkou se vším všudy.