Domů
Červené a želvovinové britské kočky
Osobně se mi moc líbí zrzkové. Bohužel se ještě okolnosti neseskupuily tak, abych měla červenou kočku doma. A tak občas obdivuji krémové kocourky naší Amandy a nebo se rozplývám nad červenými kočkami na výstavě.
Červená a želvovinová barva mají jednu zvláštnost . Dědičnost jejich výskytu je totiž vázána na pohlaví. Podrobněji je to vysvětleno v tabulce. Zjednodušeně si můžeme říci, že od modré kočky a červeného kocoura se mám mohou narodit jen želvovinové (nebo modrokrémové) kočičky a černí (případně modří) kocourci. Nemůžeme očekávat narození červené(krémové) ani se nemohou narodit černé (nebo modré) kočičky. Vazba této barvy na pohlaví způsobuje i to, že želvovinovou barvu mohou mít jen kočky, pokud se výjimečně narodí kocourek bývá neplodný. Po Theodorovi a želvovinové kočičce se takový narodil.
Další zvláštností těchto barev je fakt, že se u nich většinou vyskytuje náznak kresby , který přetrvává až do dospělosti, mnohdy je proto obtížné určit, zda se jedná o čistě červenou (krémovou) kočku nebo o agutti variantu. Mnohdy je třeba pátrat mezi předky kočky, zda je geniticky možné, aby se agutti zvířátko vyskytlo. Dobrou pomůckou bývá posouzení barvy srsti pod krčkem, kde u agutti barvy přechází červená až do bílé, hůře se to rozpozná u krémové, která je sama o sobě světlá.
Nicméně barvy jsou to krásné a zajímavé. A především želvovinové a trikolorní (želvovinové s bílou) kočičky jsou mezi chovateli velmi ceněny, protože takovou paletu barev koťat, jako od nich, nezískáte od žádné jiné matky.


Krémová LT2003
Červená litoměřice 2003 Kočička Ema
Vrh britských červených agutti kočiček z výstavy v Litoměřicích a kočička Ema ve stejném zbarvení.
Exotická želvovinová
Abych Vám mohla představit více kočiček v želvovinovém zbarvení, vypůjčila jsem si k tomu i kočky jiných plemen a sice exotickou černě želvovinouvou kočičku. Na další fotce je koťátko britské trikolorní, nebo jinak také modře želvovinová s bílou.. Na poslední fotografii je další britská trikolorní kočička, kliknutím na její orázem se můžete podívat na její koťátka.
Hannele

Přehled dědičnosti červeného a želvovinového zbarvení.

Matka x otec = možné barvy u narozených koťat.
X =
X =
X =
X =
Barva červená případně krémová
Barva černá případně modrá (čokoládová i lilová)
Barva želvovinová ( černě, modrě, čokoládově i lilově želvovinová)


Home