Domů

Polodlouhosrsté britky

Jak jsem již psala jinde, občas se nám "povedlo" kotě, které má polodlouhou srst. V současné době máme v chovu kocoura Natana, který nemá vlohu pro tento typ srsti a proto tato koťátka nemíváme (i když mě to někdy i zamrzí).
Tento typ srsti zdědily některé britské kočky po svých perských předcích. Protože pro udržení typu a získání nových barev se do chovu britských koček občas použily i kočky perské. A to ještě v době docela nedávné. Vloha pro tento typ srsti se dědí recesivně, znamená to, že několik generací může klidně spát a předávat se z předků na potomky, aniž by se projevila, potom stačí, aby se potkali dva partneři, kteří mají vlohu pro polodlouhou srst a najednou se objeví polodlouhosrstá koťátka. Tento typ srsti není většinou chovatelských organizací uznáván. A pro čistokrevnou plemenitbu je není možné dále používat.
Ale i přes to jsou tato koťátka kouzelná a půvabná, minimálně stejně jako krátkoststé britky. Mají vzhled i povahu, tvar hlavy i těla, barvu očí stejnou jako jejich krátkosrstí sourozenci. Jen srst je jemnější a delší a vyžaduje tudíž i trochu péče a česání,.. ale zdaleka ne tolik, jako jejich perští prapředci, po kterých ji zdědili.Někomu se pro délku srsti dokonce zdají i atraktivnější . Zajímavý článek o nich najdete v časopise Tři chlupáči
"Naše kočky" 4/2004.

Stránka začíná novějšími fotografiemi, které se dají kliknutím zvětšit a následují starší fotky.
Tato kočička má svou stránku Chlupatá kočička sedm a půl týdne Pětiměsíční modrá polodlouhosrstá kočička
Na malé fotce je modrobílá kočička ve věku osmi týdnů a vpravo už je z ní půlroční slečna.
Modrobílá kočička dva měsíce
A tatáž kočička v půl roce

Černobílý kocourek starý sedm týdnů. A ve věku jednoho roku.
Dva kocourci a polodlouhosrstá kočička

Čtyřtýdenní krémový kocourek, dole roční krémový kocour.
Na stole
Tříletá kočička- modrobílá harlekýn Roční černobílý kocourek
Modrobílé kotě
Modrobílé u květináče
Ne vždy se povede, aby dvoubarevné (bikolorní) kotě mělo dokonale rozložené barvy, ať už jde o krátkou nebo dlouhou srst. Správně by měla být modrá (nebo jiná) a bílá v poměru 1:1 nebo 2:1 nyní je povolen i menší poměr bílé barvy. A samozřejmě je ideální, pokud jsou obě poloviny těla (levá i pravá) barevně vyvážené.
Černé kotě v trávě Černobílý v koši
Mamina a tři její dcery jsou všechny modrobílé a polodlouhosrsté.
Dva krémoví bráškové, jeden správně krátkosrstý (vzadu) a druhý s delší srstí. Oba mají svůj půvab a kouzlo. Mnoha lidem, kteří k nám přišli v době, kdy byla tato koťata ještě doma však učaroval chlupatý "Béža".
Na dolní fotografii jsou opět bráškové zase jeden krátkosrstý a druhý chlupatý, tentokrát v modrobílém provedení.
Chlupatá rodinka
Dva krémoví Dva modrobílí

Home
Britské kočky